Pierwszy etap szczepień przeciwko polio, który miał miejsce we wrześniu, niósł ogromne trudności dla pracowników humanitarnych, w tym konieczność działania wśród zniszczonej infrastruktury. Jean Gough, Specjalna Przedstawicielka UNICEF w Palestynie, podkreślała na konferencji prasowej liczne wyzwania związane z drugim etapem kampani szczepień na tym obszarze.
„75 proc. wcześniej istniejącego łańcucha chłodniczego, kluczowego dla każdej kampanii immunizacyjnej, zostało zniszczone w ostatnim roku. Aby rozwiązać problem, oprócz 1,6 mln dawek szczepionek, UNICEF musiał dostarczyć lodówki, zamrażarki, skrzynie z lodem i przenośne pojemniki termiczne na szczepionki. Wszystkie potrzebne sprzęty do utrzymania zapasów w temperaturze między 2 a 8 °C.
Kolejnym wyzwaniem jest nieustanne przemieszczanie się ludności. Na północy Strefy Gazy wydano kilka nakazów przesiedlenia, które dotknęły tysiące dzieci. Absolutnie kluczowe będzie, aby na północy Strefy Gazy lokalne zawieszenia broni były przestrzegane i aby ludzie nie byli zmuszani do przemieszczania się z jednego obszaru na inny. To niezbędne, abyśmy mogli zaszczepić przynajmniej 90 proc. dzieci poniżej 10. roku życia.
Podczas drugiej rundy skorzystamy z okazji i podamy dzieciom witaminę A, która pomaga wzmacniać ich system odpornościowy. To prosty, ale kluczowy sposób wsparcia zdrowia tysięcy dzieci żyjących w ekstremalnie trudnych warunkach higienicznych i sanitarnych.
Upewnienie się, że rodziny są właściwie poinformowane o drugiej rundzie szczepień, również jest bardzo ważnym elementem. Ponad 800 społecznych wolontariuszy dotrze do rodzin, aby zwiększyć ich świadomość na temat znaczenia przyjęcia drugiej dawki szczepień oraz będzie informować o datach i miejscach.
Tak jak w pierwszym etapie, będziemy również emitować spoty radiowe, wysyłać SMS-y i korzystać ze wszystkich dostępnych kanałów cyfrowych, aby wzmocnić te komunikaty. Lokalne zespoły ponownie będą rozmieszczone w obszarach wymagających specjalnej koordynacji, aby dotrzeć do dzieci, które nie mogły otrzymać szczepionki we wrześniu.
© UNICEF/UNI638294/El Baba
Podkreślam: nie uda się osiągnąć sukcesu tej akcji w strefie aktywnych działań wojennych. Potrzebujemy, aby wszyscy zaangażowani w akcję szczepień przeciwko polio mogli działać w bezpiecznym i pewnym otoczeniu, a rodzice mogli przyprowadzić swoje dzieci bez strachu. Apelujemy do wszystkich stron o przestrzeganie tego warunku.
Pierwsza runda kampanii przeciwko polio pokazała światu, że gdy wszyscy się zjednoczą, można dostarczyć krytyczną pomoc dzieciom w Gazie. Kluczowe jest, aby to zaangażowanie powtórzyło się w drugim etapie. Musimy również być w stanie robić więcej dla dzieci w Strefie Gazy.