Catherine Russell, dyrektor generalna UNICEF, spotkała się z uczniami, rodzicami i nauczycielami w dotkniętej wojną Ukrainie.
„Dla czterech milionów ukraińskich dzieci początek nowego roku szkolnego został zrujnowany przez wojnę” – oświadczyła dyrektor generalna UNICEF Catherine Russell, kończąc trzydniową wizytę w tym kraju.
„Nowy rok szkolny powinien być czasem radosnym i pełnym nadziei: dzieci wracają do szkół i dzielą się wakacyjnymi wspomnieniami z przyjaciółmi i nauczycielami” – powiedziała Russell. „Jednak dla czterech milionów dzieci w Ukrainie to czas pełen niepokoju. Wracają z opowieściami o zniszczeniach wojennych do szkół, z których wiele również zostało uszkodzonych. Nie wiedzą, czy ich przyjaciele i nauczyciele będą tam, aby ich przywitać. Wielu rodziców waha się, czy wysłać dzieci do szkoły, ponieważ nie wiedzą, czy będą tam bezpieczne”.
Tysiące placówek edukacyjnych w całym kraju zostało uszkodzonych lub zniszczonych - mniej niż 60% szkół zostało uznanych za bezpieczne i kwalifikujące się do ponownego otwarcia przez ukraiński rząd.
1 września, w dniu rozpoczęcia roku szkolnego w Ukrainie, Russell odwiedziła zrewitalizowaną szkołę podstawową, która została zniszczona na początku 2022 roku. Może do niej uczęszczać jedynie 300 uczniów, ponieważ taka jest pojemność szkolnego schronu. To zaledwie 14% uczniów, którzy uczęszczali do tej szkoły przed wojną.
UNICEF współpracuje z rządem Ukrainy, aby pomóc uczniom wrócić do nauki. Dzieci wracają do szkolnych klas, gdy jest to bezpieczne. Gdy powrót do szkoły nie jest możliwy, mogą korzystać z nauki zdalnej lub wsparcia lokalnych społeczności. Od początku wojny UNICEF wspiera ukraińskie dzieci: około 760 tys. otrzymało formalną lub nieformalną edukację. Ponad 1,7 mln. dzieci i ich opiekunów skorzystało ze wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego.
„Zamiast na place zabaw, szkoły w Ukrainie desperacko poszukują środków na budowę schronów. Zamiast zasad ruchu drogowego, dzieci uczą się o niewybuchach” – mówiła Russell. „Taka jest rzeczywistość ukraińskich uczniów, rodziców i nauczycieli”.
Wysiłki UNICEF na rzecz powrotu dzieci do nauki obejmują odbudowę szkół, dostarczanie laptopów, tabletów oraz materiałów szkolnych dla nauczycieli i uczniów oraz szkolenia, jak dbać o swoje bezpieczeństwo w czasie wojny.
„Edukacja dzieci z Ukrainy jest zagrożona. Po ponad dwóch latach pandemii COVID-19 i sześciu miesiącach wojny, ich zdrowie fizyczne i psychiczne znajduje się na krawędzi. Należy zrobić znacznie więcej, by naprawić to, co stało się smutną rzeczywistością dla tak wielu” - powiedziała Russell.
Podczas gdy uczniowie w Ukrainie stoją w obliczu ciągłego zagrożenia życia, dzieci uchodźców zmagają się z innymi wyzwaniami. Około 650 tys. ukraińskich dzieci, które znalazły schronienie w 12 krajach, nadal nie zostało zarejestrowanych w lokalnych systemach edukacji (dane na 31.07.2022). UNICEF wspiera blisko połowę z nich formalną i nieformalną edukacją. Współpracuje z rządami i partnerami, by mieć pewność, że ukraińskie dzieci uchodźców są zapisywane do szkół lub mają dostęp do nauki zdalnej.
UNICEF w Ukrainie dotarł również ze wsparciem finansowym do 616 tys. osób, w tym do rodzin znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji. Darczyńcy byli niezwykle hojni, ale wraz z nadejściem zimy istnieje obawa, że potrzeby mogą przewyższyć zasoby.
„Jeśli nie nastanie pokój, wraz z nadejściem zimy, życie dzieci i rodzin w Ukrainie stanie się jeszcze trudniejsze” – powiedziała Russell. „Wiemy, że mrozy i obfite opady śniegu to tylko kwestia kilku miesięcy, dlatego UNICEF współpracuje z rządem i partnerami w celu przygotowania dostaw zimowych, w tym ciepłej odzieży, butów, generatorów, piecyków i opału”.
30 August 2022 Kijów, Ukraina. Olena Zelenska, Pierwsza Dama Ukrainy, na spotkaniu z delegacją UNICEF: Dyrektor Generalną Catherine Russell oraz Afshanem Khanem i Murat Şahin.
Catherine Russell spotkała się również z Pierwszą Damą Ukrainy - Oleną Zelenską. W czasie spotkania podkreślała niebywałe poświęcenie narodu ukraińskiego oraz nauczycieli, rodziców i pracowników służby zdrowia. Wyraziła wdzięczność za wieloletnie partnerstwo między rządem Ukrainy i UNICEF. Omówiono dalsze wzmocnienia wspólnej odpowiedzi na kryzys humanitarny. Dyrektor generalna UNICEF podkreślała znaczenie zapewnienia bezpiecznego, terminowego i nieograniczonego dostępu pomocy humanitarnej do wszystkich dzieci potrzebujących wsparcia ratującego życie, zgodne z międzynarodowym prawem humanitarnym.