Szósty rok z rzędu pogarsza się sytuacja żywnościowa w najbardziej narażonych regionach świata. W 2024 roku ponad 295 milionów ludzi doświadczyło ostrego głodu, a liczba osób dotkniętych katastrofalnym brakiem żywności osiągnęła rekordowy poziom. Konflikty, wstrząsy gospodarcze i ekstremalne warunki pogodowe napędzają ten kryzys, szczególnie dotkliwy dla dzieci. ONZ wzywa do pilnych działań i zwiększenia finansowania, ostrzegając przed tragicznymi konsekwencjami dalszego braku interwencji.
Global Report on Food Crises jest kolejnym bezlitosnym oskarżeniem świata niebezpiecznie zbaczającego z kursu
– powiedział António Guterres, Sekretarz Generalny ONZ.
Długotrwałe kryzysy są teraz pogłębiane przez kolejny, nowszy: dramatyczne zmniejszenie ratującego życie finansowania humanitarnego, które reagowałoby na te potrzeby. To więcej niż porażka systemów – to klęska ludzkości. Głód w XXI wieku nie powinien mieć miejsca. Nie możemy odpowiadać na puste żołądki pustymi rękami i odwróceniem się plecami
– dodał.
- Konflikty pozostały głównym czynnikiem ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego, dotykając około 140 mln ludzi w 20 krajach i terytoriach. W Sudanie potwierdzono wystąpienie głodu, a inne krytyczne obszary z ludnością doświadczającą katastrofalnego poziomu ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego to: Strefa Gazy, Sudan Południowy, Haiti i Mali.
- Wstrząsy gospodarcze, w tym inflacja i dewaluacja walut, przyczyniały się do głodu w 15 krajach, dotykając 59,4 mln ludzi – nadal prawie dwukrotnie więcej niż przed pandemią COVID-19, pomimo niewielkiego spadku od 2023 roku. Niektóre z największych i najbardziej przedłużających się kryzysów żywnościowych były głównie spowodowane wstrząsami gospodarczymi, w tym w Afganistanie, Sudanie Południowym, Syryjskiej Republice Arabskiej i Jemenie.
- Ekstremalne zjawiska pogodowe, w szczególności susze i powodzie wywołane przez El Niño, przyczyniły się do kryzysów żywnościowych w 18 krajach, dotykając ponad 96 mln ludzi, w tym w Afryce Południowej, Azji Południowej i Rogu Afryki.