Po 14 latach wojny sytuacja dzieci w Syrii jest tragiczna. Miliony najmłodszych nie znają niczego poza nieustającym konfliktem. Aby 10 mln syryjskich dzieci miało nadzieję i szansę na lepszą przyszłość, toczące się zmiany polityczne muszą na pierwszym miejscu stawiać prawa przynależne najmłodszym.
Podczas mojej podróży po Syrii widziałem ogromną skalę potrzeb. 7,5 mln dzieci wymaga pomocy humanitarnej, a 6,4 mln – ochrony. Niepewność i trudności ekonomiczne wzmagają strach, cierpienie i przypadki naruszania praw najmłodszych. Wyzwania, przed którymi stoją rodziny, są potęgowane przez lata konfliktu
– mówi Edouard Beigbeder, Dyrektor Regionalny UNICEF na Bliski Wschód i Afrykę Północną.
Syria potrzebuje dużego programu ochrony socjalnej, aby zapobiec dalszemu popadaniu w skrajne ubóstwo najbardziej wrażliwych dzieci i rodzin, ponieważ ceny paliwa, chleba i podstawowych towarów nadal rosną. Kraj może zacząć dążyć do trwałego pokoju. Szczerze mam nadzieję, że te wysiłki zostaną zrealizowane i że 2025 będzie – wreszcie – rokiem pokoju dla syryjskich dzieci
– dodał.
© UNICEF_UNI701417_Aldhaher
© UNICEF_UNI701421_Aldhaher
- Syryjskie instytucje państwowe muszą wznowić działalność, aby utrzymać niezbędne usługi (np. edukację).
- Należy podjąć wszelkie możliwe działania, aby umożliwić skuteczną pomoc humanitarną i odbudowę gospodarczą. W proces ten powinny być zaangażowane zarówno sektor publiczny, jak i prywatny.
- Pomoc humanitarną należy natychmiast zwiększyć – także dla powracających do domów osób wewnętrznie przesiedlonych i uchodźców, wraz z bezpiecznym i nieograniczonym dostępem do rodzin potrzebujących takiego wsparcia.
- Wszystkie strony muszą dotrzymać swoich zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka, aby zapewnić trwałą ochronę ludności cywilnej.