Globalne wskaźniki wyłącznego karmienia piersią bardzo wyraźnie wzrosły w ciągu ostatniej dekady. Oznacza to, że miliony dzieci więcej korzysta z bezpiecznego i pożywnego mleka matki w pierwszych miesiącach życia. Rozpowszechnienie wyłącznego karmienia naturalnego to oznaka postępu w walce z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego. W pierwszym tygodniu sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią.
© UNICEF_UNI489434_Panjwani
W krytycznym okresie wczesnego wzrostu i rozwoju, przeciwciała zawarte w mleku matki chronią dzieci przed chorobami i śmiercią. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach kryzysowych, gdy karmienie piersią gwarantuje bezpieczne, pożywne i dostępne źródło pokarmu dla niemowląt i małych dzieci. Karmienie piersią zmniejsza obciążenie chorobami wieku dziecięcego oraz ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów i chorób niezakaźnych u matek
– napisali we wspólnym oświadczeniu Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF i Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dyrektor Generalny WHO.
Gdy karmienie piersią jest chronione i wspierane, kobiety są ponad dwukrotnie bardziej skłonne do takiego żywienia swoich niemowląt. Jest to wspólna odpowiedzialność – kluczową rolę w tym przypadku odgrywają połączone wysiłki rodziny, społeczności, pracownicy służby zdrowia oraz decydenci polityczni
– dodali.
© UNICEF_UNI421127_Fernandez
Kluczowe statystyki
- W 2022 r. na całym świecie 48 proc. dzieci poniżej szóstego miesiąca życia było karmionych wyłącznie piersią – to wzrost z 37 proc. w ciągu 10 lat.
- To niewiele poniżej zakładanej połowy tak karmionych najmłodszych do 2025 r., jednak do 2030 r. świat nie będzie w stanie osiągnąć docelowych 70 proc. – jeśli utrzyma się obecne tempo postępów, za sześć lat będzie to 59 proc.
- Gdyby wszystkie dzieci w wieku 0-23 miesięcy były optymalnie karmione piersią, można by uratować ponad 820 tys. najmłodszych rocznie.
- Skala karmienia piersią na poziomie zbliżonym do powszechnego mogłaby zapobiec 16 proc. rocznych zgonów dzieci poniżej 5. r. ż.
- Aby poprawić wskaźniki karmienia piersią, kluczowe jest monitorowanie postępów – im więcej wiemy, tym więcej działań możemy podjąć. Tymczasem, tylko połowa krajów zbiera dane na temat wyłącznego karmienia piersią, brakuje informacji o rządowych inwestycjach w tym obszarze, a kontrolowanie i egzekwowanie przepisów dotyczących marketingu substytutów mleka matki nie wszędzie jest wystarczające.