Sopot oficjalnie otrzymał przyznawany przez UNICEF tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom. Podczas uroczystości 3 października Dyrektor Generalna UNICEF Polska Renata Bem przekazała na ręce Wiceprezydentki Sopotu Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim decyzję o dołączeniu Sopotu do miast noszących to zaszczytne miano.
Sopot od wielu już lat dążył do tego, aby stać się miastem tworzonym dla dzieci i z dziećmi. Inwestycja w młodych sopocian, w wielu dziedzinach, to po prostu najlepsza inwestycja w przyszłość. Robimy to konsekwentnie, doskonaląc już realizowane i inicjując nowe inicjatywy na rzecz dzieci w Sopocie. Dziękuję bardzo UNICEF Polska za docenienie naszych działań. Edukacja, rozwój artystyczny, sportowy, społeczny i obywatelski to jeden ze strategicznych celów miasta
Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu
Cieszę się, że Kapituła Programu pozytywnie oceniła postępy Sopotu w realizacji zakładanych działań na rzecz najmłodszych mieszkańców. Nadanie tytułu Miasta Przyjaznego Dzieciom jest zwieńczeniem wielu miesięcy, a nawet lat, pracy i zmian w obszarze lokalnej polityki zdrowotnej, społecznej czy edukacji. Udział w Programie to spore wyzwanie dla miasta, ale także ogromna szansa dla dzieci i młodzieży na partycypowanie w procesie podejmowania decyzji w obszarach, które ich dotyczą. Wierzę, że miasto dołoży wszelkich starań, aby nadal wspierać rozwój najmłodszych. Będziemy się tym postępom przyglądać także w przyszłości, ponieważ tytuł jest przyznawany na dwa lata, a jego utrzymanie zależy od dalszego wprowadzania zmian, których celem jest poprawa warunków i jakości życia dzieci w mieście
Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska.
Fot. materiały UMS
* * *
Program Miasto Przyjazne Dzieciom to międzynarodowa inicjatywa UNICEF istniejąca od 1996 r. Program działa w 45 państwach obejmując swoim zasięgiem ponad 4 000 miast na całym świecie, m.in.: Paryż, Lyon, Cannes, Poczdam, Kolonia, Aberdeen, Londyn, Newcastle, Quebec, Baden, Bern. W Polsce w programie uczestniczy obecnie 10 miast: Gdynia, Sopot, Kraków, Poznań, Toruń, Konin, Grodzisk Mazowiecki, Opole, Lubliniec, Kwidzyn.
Program opiera się na trzech filarach: zaangażowaniu samorządu (przeprowadzenie zmian wewnątrz struktur administracyjnych), zaangażowaniu dzieci (bezpośrednie włączenie dzieci w życie miasta) oraz zaangażowaniu partnerów (włączenie lokalnej społeczności w budowę środowiska przyjaznego dzieciom). Tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom przyznawany jest na dwa lata, po których następuje ponowna ocena prowadzonych działań i sprawdzenie czy miasto spełnia wszystkie wymagane kryteria.