Każdego dnia pracownicy humanitarni narażają zdrowie i życie niosąc pomoc najbardziej potrzebującym ludziom na świecie. 19 sierpnia 2003 r. w ataku bombowym na siedzibę ONZ w Bagdadzie zginęło 22 pracowników humanitarnych, w tym Sergio Vieira de Mello, Specjalny Przedstawiciel ONZ w Iraku. Pięć lat później Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 19 sierpnia Światowym Dniem Pomocy Humanitarnej.
Znane jest powiedzenie, że potrzeba całej wioski, aby wychować dziecko. Podobnie potrzebna jest cała wioska, aby wesprzeć osobę w kryzysie humanitarnym. Gdziekolwiek ludzie są w potrzebie, są też ci, którzy im pomagają: zarówno osoby, które same zostały poszkodowane, jak i globalna społeczność, która wspiera ich w powrocie do zdrowia i normalności. Z dala od świateł reflektorów i nagłówków gazet pomagają też pracownicy humanitarni, którzy robią wszystko, aby ulżyć w cierpieniu i przynieść nadzieję.
Ze względu na rekordowo wysokie potrzeby na całym świecie, tegoroczny Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej opiera się na metaforze wioski jako zbiorowego dążenia do zwiększenia globalnego wsparcia dla pomocy humanitarnej. Dziś oddajemy hołd wszystkim ludziom dotkniętym przez kryzysy humanitarne oraz tym, którzy z narażeniem życia niosą im pomoc.
Niepewność i ryzyko to codzienność pracy humanitarnej
Tylko w 2021 r. 460 pracowników humanitarnych zostało zaatakowanych. 140 z nich zginęło, 203 zostało rannych, a 117 porwanych. Spośród pracowników humanitarnych, którzy stracili życie, 98% stanowili pracownicy lokalni, a 2% pracownicy międzynarodowi. W ubiegłym roku większość przypadków przemocy miało miejsce w Sudanie Południowym, Afganistanie i Syrii.
Szacuje się, że w 2022 r. na skutek wojny na Ukrainie wzrośnie liczba przypadków ataków na pracowników humanitarnych. Kiedy wojna toczy się w miastach, zagrożona jest infrastruktura cywilna, również pracownicy humanitarni są narażeni na ataki.
Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej rzuca światło na pracę tysięcy wolontariuszy, profesjonalistów i ludzi dotkniętych kryzysami, którzy zapewniają opiekę medyczną, schronienie, żywność, wodę i wiele więcej. Podczas tegorocznych obchodów ONZ podkreśla szczególną wagę, skuteczność i pozytywny wpływ pomocy humanitarnej na życie milionów osób na całym świecie.
Fot. UNICEF/Dejongh