Wspólne oświadczenie OCHA, UNDP, UNFPA, UNICEF, UNOPS, UNRWA, WFP i WHO w sprawie niedoboru paliwa w Gazie.
Paliwo stanowi klucz do przetrwania w Strefie Gazy. Umożliwia funkcjonowanie szpitali, systemów wodociągowych, sieci sanitarnych, karetek pogotowia oraz każdego aspektu operacji humanitarnych. Dostawy paliwa są niezbędne do poruszania się pojazdów używanych do transportu podstawowych towarów i do funkcjonowania sieci piekarni wypiekających chleb dla ludzi w Gazie. Jeśli zabraknie paliwa, dostęp do tych kluczowych usług straci 2,1 mln osób.
Po prawie dwóch latach wojny ludzie w Strefie Gazy doświadczają ekstremalnych trudności, w tym powszechnego braku bezpieczeństwa żywnościowego. Brak paliwa nakłada kolejne, ciężkie do uniesienia brzemię na ludność balansującą na krawędzi głodu.

© UNICEF_UNI827067_El Baba
Bez odpowiedniej ilości paliwa agencje ONZ reagujące na kryzys w Strefie Gazy prawdopodobnie będą zmuszone do całkowitego wstrzymania swoich działań, co bezpośrednio wpłynie na wszystkie podstawowe usługi. Oznacza to brak opieki zdrowotnej i czystej wody oraz możliwości dostarczania pomocy.
Bez wystarczającej ilości paliwa Gazie grozi załamanie działań humanitarnych. Szpitale już teraz toną w ciemnościach; oddziały położnicze, noworodkowe i intensywnej terapii przestają funkcjonować, a karetki pogotowia nie mogą się poruszać. Brak możliwości transportu to brak pomocy dla potrzebujących. Usługi telekomunikacyjne zostaną wyłączone, paraliżując kluczową koordynację ratującą życie i odcinając rodziny od ważnych informacji oraz od siebie nawzajem.
Bez paliwa piekarnie i punkty wydawania posiłków nie mogą działać. Instalacje uzdatniające wodę i systemy sanitarne zostaną wyłączone, pozostawiając rodziny bez bezpiecznej wody pitnej, podczas gdy stałe odpady i ścieki będą zalegać na ulicach. Te warunki narażają rodziny na epidemię śmiertelnych chorób i spychają najbardziej wrażliwych mieszkańców Gazy ku granicy śmierci.
Po raz pierwszy od 130 dni do Gazy wjechała niewielka ilość paliwa. To pozytywny sygnał, ale stanowi jedynie niewielką część tego, co jest codziennie potrzebne do przeżycia i prowadzenia krytycznych operacji pomocowych.
Agencje Organizacji Narodów Zjednoczonych i partnerzy humanitarni nie mogą nie doceniać wagi tej chwili: paliwo musi być dostarczane do Gazy w wystarczających ilościach i w sposób ciągły, aby podtrzymać operacje ratujące życie.