Zgodnie z danymi Human Rights Monitoring Mission in Ukraine (Misji Monitorowania Praw Człowieka ONZ w Ukrainie) zweryfikowana liczba dzieci zabitych lub rannych od 1 marca do 31 maja 2025 r. wzrosła o ponad 200 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem.
W okresie od 1 marca do 31 maja 2025 r. zabitych lub rannych zostało 222 dzieci (w poprzednich trzech miesiącach liczba ta wyniosła 73). Tylko w kwietniu tego roku 97 dzieci zostało zabitych lub okaleczonych, co stanowi najwyższą zweryfikowaną przez ONZ miesięczną liczbę ofiar wśród dzieci od czerwca 2022 r. Szczególnym zagrożeniem dla życia najmłodszych było użycie broni wybuchowej na obszarach zaludnionych.
Dzieci w całej Ukrainie nie mają wytchnienia od wojny. Sytuacja najmłodszych jest krytyczna, ponieważ intensywne ataki nadal nie tylko niszczą życie, ale zakłócają każdy aspekt dzieciństwa
– powiedziała Regina De Dominicis, dyrektor regionalna UNICEF na Europę i Azję Środkową.
Zniszczenia i uszkodzenia placówek służby zdrowia, placówek edukacyjnych, sieci wodociągowych i elektrycznych oraz bezpiecznych miejsc do zabawy, wpływają na teraźniejszość i przyszłość dzieci. Jednocześnie intensywne działania wojenne w obszarach regionów północno-wschodnich oraz wschodnich nadal powodują fale wewnętrznych przesiedleń i zwiększone potrzeby z zakresu pomocy pieniężnej i podstawowych artykułów, a także wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego i psychospołecznego oraz ochrony dzieci.
Ponadto pojawiają się nowe zagrożenia dla najmłodszych, ponieważ współczesne działania wojenne prowadzone są również w sieci. Wykorzystywanie dzieci poprzez wpływanie na nie online do prowadzenia działań w Ukrainie, takich jak ataki na obiekty wojskowe, sabotaż czy zbieranie informacji, jest szczególnie niepokojące i zagraża ich bezpieczeństwu i dobrobytowi.
Jak donosi Misja Monitorowania Praw Człowieka ONZ w Ukrainie, co najmniej dwóch chłopców zginęło, a jeden został ranny podczas takich działań. Ponadto 91 chłopców i 12 dziewcząt zostało rzekomo zatrzymanych, a 42 dzieci skazano za ich udział w konflikcie, co doprowadziło do uwięzienia co najmniej siedmiorga z nich, zgodnie z danymi ukraińskich organów ścigania.
Wykorzystywanie dzieci przez którąkolwiek ze stron konfliktu musi się zakończyć, a władze są wzywane do postrzegania dzieci jako ofiar i podjęcia szybkich działań w celu ich wsparcia i ochrony, w tym poprzez zapewnienie dostępu do usług systemu sprawiedliwości przyjaznych dzieciom.
UNICEF współpracuje z rządem Ukrainy w celu wzmocnienia systemu sprawiedliwości przyjaznego dzieciom, który chroni najmłodszych poprzez zapewnienie im dostępu do kompleksowego wsparcia prawnego, promowanie alternatyw dla zatrzymania, a także podkreślanie sprawiedliwości naprawczej i rehabilitacji dostosowanych do unikalnych potrzeb i najlepszych interesów każdego dziecka.
UNICEF nadal wzywa do natychmiastowego przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka oraz do zakończenia i zapobiegania poważnym naruszeniom praw dzieci. Dzieci potrzebują trwałego pokoju, w którym ich prawa i dobrobyt są chronione oraz traktowane priorytetowo.