Oświadczenie Edouarda Beigbedera, Dyrektora Regionalnego UNICEF na Bliski Wschód i Afrykę Północną, w sprawie śmierci co najmniej 45 dzieci w Strefie Gazy.
„Doniesienia o zabiciu co najmniej 45 dzieci w Strefie Gazy w ciągu ostatnich dwóch dni stanowią kolejne wstrząsające przypomnienie, że w konflikcie najbardziej cierpią najmłodsi, codziennie doświadczając głodu i padając ofiarą ataków.
Przez ostatnie 19 miesięcy przebywanie w Strefie Gazy stanowiło dla dzieci śmiertelne niebezpieczeństwo, ponieważ nie ma tam już bezpiecznych miejsc. Dzieci w całym kraju są zabijane i okaleczane – w szpitalach, w szkołach zamienionych na schroniska, w prowizorycznych namiotach i na rękach swoich rodziców.
Według doniesień tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy w Strefie Gazy w wyniku ataków zginęło ponad 950 dzieci.
Najmłodsi są narażeni na nieustanne bombardowania. Od początku konfliktu dzieci pozbawione są niezbędnych środków, dostępu do kluczowych usług i ratującej życie opieki. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu z powodu blokady pomocy humanitarnej. Życiu dzieci zagrażają bomby i pociski. Z każdym dniem blokady pomocy rośnie ryzyko głodu, chorób i śmierci.
Prawa dzieci w Strefie Gazy każdego dnia są poważnie naruszane. Potrzebne są pilne działania, aby chronić najmłodszych przed powszechnymi i poważnymi naruszeniami ich praw oraz tym, co stanowi zagrożenie dla ich przetrwania. Przez dziewiętnaście miesięcy konfliktu dzieci doświadczały nieustannej przemocy, w tym z powodu ataków. Cierpiały z powodu wielomiesięcznych blokad, które pozbawiały je niezbędnej żywności, wody i środków medycznych. Doświadczyły wielokrotnych przesiedleń – zmuszane do ciągłej relokacji w poszukiwaniu bezpieczeństwa i schronienia. Cierpiały w niewyobrażalny sposób. Ich blizny pozostaną na całe życie”.
UNICEF po raz kolejny wzywa strony konfliktu do zaprzestania przemocy, a państwa mające wpływ na strony konfliktu do wykorzystania swojej pozycji i wpływu w celu jego zakończenia. Międzynarodowe prawo humanitarne musi być przestrzegane przez wszystkie strony, umożliwiając natychmiastowe dostarczenie pomocy humanitarnej, uwolnienie wszystkich zakładników i ochronę ludności cywilnej przed atakami. Trzeba natychmiast położyć kres codziennemu cierpieniu i zabijaniu dzieci.