Oświadczenie Catherine Russell, Dyrektor Generalnej UNICEF, dotyczące sytuacji dzieci w Strefie Gazy po dwóch miesiącach blokady pomocy.
„Od dwóch miesięcy dzieci w Strefie Gazy są narażone na nieustanne bombardowania, pozbawione podstawowych produktów, usług i ratującej życie opieki. Z każdym dniem blokady pomocy rośnie ryzyko głodu, chorób i śmierci – nic tego nie usprawiedliwia.
Rodziny walczą o przetrwanie. Ludzie są uwięzieni i nie mają jak uciec w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Ziemia, którą uprawiali, została zniszczona. Dostęp do morza, gdzie łowili ryby, został ograniczony. Piekarnie są zamykane, produkcja wody spada, a półki sklepowe są niemal puste. Pomoc humanitarna stanowiła jedyny ratunek dla dzieci, a teraz te zapasy są na wyczerpaniu.
W ciągu ostatniego miesiąca ponad 75 proc. gospodarstw domowych zgłosiło pogarszający się dostęp do wody – ludzie nie mają wystarczająco dużo wody do picia, nie mogą myć rąk, kiedy tego potrzebują, i często są zmuszeni wybierać między myciem się, sprzątaniem a gotowaniem.
Szczepionki szybko się kończą, a choroby się rozprzestrzeniają – zwłaszcza ostra wodnista biegunka, która stanowi obecnie co czwartą chorobę odnotowaną w Strefie Gazy. Większość dotyczy dzieci poniżej pięciu lat, zagrażając ich życiu.
Poziom niedożywienia wzrasta. Od początku roku ponad 9 tys. dzieci zostało objętych leczeniem z powodu ostrego niedożywienia. Setki innych, które desperacko go potrzebują, nie mogą go otrzymać z powodu przesiedleń i braku bezpieczeństwa.

© UNICEF_UNI773131_Nateel
Międzynarodowe prawo humanitarne wymaga od władz zapewnienia, że ludność znajdująca się pod ich kontrolą jest traktowana w humanitarny sposób. Obejmuje to nie tylko zapewnienie cywilom żywności, lekarstw i niezbędnych zapasów, ale także odpowiednich standardów higieny i zdrowia publicznego. Wszystkie strony konfliktu muszą zezwolić i ułatwić szybki oraz niezakłócony przepływ pomocy humanitarnej. Muszą również zezwolić i ułatwić wszystkim odpowiednim podmiotom ONZ prowadzenie tych działań na rzecz lokalnej ludności.
UNICEF pozostaje w Strefie Gazy, dokładając starań, aby wspierać i chronić dzieci. Jednak blokada pomocy i ponad 18 miesięcy wojny doprowadzają dzieci na skraj przepaści. Ponawiamy nasz apel o zniesienie blokady pomocy, o wpuszczenie towarów handlowych do Strefy Gazy, o uwolnienie zakładników i o ochronę wszystkich dzieci.”