Przyjęta m.in. z inicjatywy Polski Konwencja o Prawach Dziecka była trzykrotnie zmieniana protokołami dodatkowymi. Trzeci z nich Polska jedynie podpisała i od 2013 r. wciąż oczekuje na ratyfikację. Wraz z Koalicją Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o Prawach Dziecka w Polsce zwróciliśmy się do kandydatów w nadchodzących wyborach Prezydenta RP o zajęcie jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.
Protokół fakultatywny do Konwencji o Prawach Dziecka w sprawie procedury składania zawiadomień, czyli tzw. III Protokół, ustanawia istotny mechanizm ochrony praw dziecka. Przyznaje każdemu dziecku, grupie dzieci, a także innym osobom działającym w ich imieniu, możliwość zawiadomienia Komitetu Praw Dziecka o tym, że dziecko lub dzieci stały się ofiarami naruszenia praw przyznanych w Konwencji. Jego ratyfikowanie pozwoliłoby dzieciom zakwestionować ograniczenie ich prawa do edukacji, pozbawienie kontaktu z rodzicami czy brak zapewnienia im ochrony przed przemocą.
Ratyfikacja III Protokołu rekomendowana Polsce przez Komitet Praw Dziecka ONZ, Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka, przyniesie konkretne korzyści:
- Zapewni dzieciom głos na arenie międzynarodowej. Umożliwi im (lub ich reprezentantom) składanie zawiadomień do Komitetu Praw Dziecka ONZ o naruszeniach ich praw, po wyczerpaniu drogi krajowej.
- Wzmocni krajowy system ochrony praw dziecka. Zalecenia wydawane przez Komitet w odpowiedzi na zawiadomienia stanowią impuls do wprowadzania systemowych zmian i dobrych praktyk.
- Podniesie standardy i prestiż Polski. Dołączenie do grona 53 państw (w tym naszych sąsiadów: Niemiec, Czech, Słowacji, Litwy i Ukrainy), które już ratyfikowały Protokół, wzmocni pozycję Polski jako kraju realizującego zobowiązania w zakresie praw człowieka.
- Zapewni Polsce narzędzia ochrony dzieci za granicą. Umożliwi Rzeczypospolitej Polskiej składanie skarg międzypaństwowych dotyczących naruszeń praw polskich dzieci w innych państwach-stronach Protokołu.
Ratyfikacja III Protokołu leży w dobrze pojętym interesie Polski i jest spójna z rolą Prezydenta RP jako strażnika Konstytucji i najwyższego przedstawiciela państwa w stosunkach międzynarodowych.
Dlatego jako Koalicja Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o Prawach Dziecka w Polsce zwróciliśmy się do osób kandydujących w najbliższych wyborach prezydenckich o zajęcie jednoznacznego stanowiska ws. priorytetowego podjęcia działań na rzecz ratyfikacji III Protokołu, a także poparcia działań edukacyjnych i informacyjnych nt. możliwości jakie ona daje oraz deklaracji współpracy z organizacjami społecznymi przy wdrażaniu przyszłych zaleceń Komitetu Praw Dziecka ONZ.
W skład Koalicji, obok Stowarzyszenia Polski Komitet Narodowy UNICEF, wchodzą: ATD Czwarty Świat, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacja Integracja, Fundacja Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego, Fundacja Szkoła z Klasą, Fundacja W stronę dialogu, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, La Strada – Fundacja przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu, Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, Polski Komitet EAPN (EAPN Polska), Stowarzyszenie Interwencji Prawnej oraz Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce.