W Światowy Dzień Polio UNICEF ostrzega, że liczba przypadków polio w krajach o wysokiej podatności na zagrożenia i dotkniętych konfliktami wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat.
W konfliktach dzieci stają w obliczu czegoś groźniejszego nawet od bomb i kul – są narażone na śmiertelne choroby, które nie powinny już istnieć. W wielu krajach jesteśmy świadkami załamania systemów opieki zdrowotnej, zniszczenia infrastruktury wodno-sanitarnej i przemieszczania się rodzin, co powoduje wzmożone występowanie chorób takich jak polio. Dzieci dotknięte tą chorobą doznają paraliżu, nie mogą chodzić, bawić się ani wrócić do szkoły.
– powiedziała Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF.
© UNICEF/UNI668428/El Baba
- Priorytetowego szczepienia wszystkich dzieci przeciwko polio, zwłaszcza w obliczu konfliktów i kryzysów humanitarnych oraz w krajach o niskiej wszczepialności w całej Afryce i części Azji.
- Wzmocnienia systemów szczepień, aby zapewnić je wszystkim dzieciom.
- Ochrony pracowników humanitarnych i medycznych oraz przestrzegania przerw humanitarnych niezbędnych do prowadzenia kampanii szczepień.
- Zapewnienia niezbędnych zasobów dla Global Polio Eradication Initiative (GPEI), aby móc szybko powstrzymywać ogniska choroby.
- Uwzględnienia tematu wyeliminowania polio w agendach politycznych na wszystkich szczeblach, priorytetyzacji innowacyjnych rozwiązań i skoordynowanych działań w celu poprawy jakości kampanii szczepień.
Rozprzestrzenianie się polio nie tylko naraża dzieci w krajach nim dotkniętych na bezpośrednie ryzyko, ale także stanowi rosnące zagrożenie dla sąsiednich krajów
– oceniła Russell.
Ten etap jest najtrudniejszy, ale teraz musimy działać zdecydowanie. Nie możemy odpuścić, ponieważ każde dziecko, w każdym zakątku świata powinno być chronione przed polio
– dodała.
© UNICEF/UNI591845/Andriantsoarana