Intensywne bombardowania, masowe przesiedlenia i brak bezpiecznego dostępu do północnej części Gazy wymusiły odroczenie kampanii szczepień przeciwko polio.
Ze względu na eskalację przemocy, intensywne bombardowania, nakazy masowych przesiedleń i brak przerw humanitarnych w większości północnej części Gazy, Ministerstwo Zdrowia Palestyny, WHO, UNICEF, UNRWA oraz partnerzy zostali zmuszeni do odroczenia trzeciego etapu kampanii szczepień przeciwko polio, która miała rozpocząć się 23.10.2024 r.
Ostatnia, planowana faza trwającej kampanii miała na celu zaszczepienie 120 tys. dzieci w północnej części Gazy.
Ciągłe ataki na infrastrukturę cywilną, nadal zagrażają bezpieczeństwu i przemieszczaniu się w północnej części Gazy, uniemożliwiając rodzinom bezpieczne przyprowadzanie dzieci na szczepienia, a pracownikom służby zdrowia wykonywanie swojej pracy.
Po sukcesie pierwszej rundy szczepień przeprowadzonej w Strefie Gazy w dniach 1-12 września 2024 r. do przeprowadzenia kolejnego etapu ponownie zostały uruchomione wszystkie środki logistyczne i zaopatrzenie. Przeszkolona kadra byłay przygotowana do szczepienia dzieci w północnej części Gazy drugą dawką nowej, doustnej szczepionki przeciwko polio typu 2 (nOPV2). Jednakże obszar zatwierdzony do tymczasowych przerw humanitarnych został ograniczony wyłącznie do miasta Gaza. Stanowi to znaczący spadek w porównaniu z pierwszą rundą. Decyzja o rozpoczęciu kampanii oznaczałaby, że wiele dzieci w północnej części Gazy nie otrzymałoby dawki szczepionki przeciw polio.
Aby przerwać transmisję wirusa polio, co najmniej 90% wszystkich dzieci musi zostać zaszczepionych.
© UNICEF/UNI665195/El Baba
Przerwy humanitarne są gwarantem sukcesu tej kampanii. Znacząca liczba dzieci, które nie otrzymają drugiej dawki szczepionki, poważnie zagrozi wysiłkom mającym na celu powstrzymanie transmisji wirusa polio w Gazie. Może to również prowadzić do dalszego rozprzestrzeniania się wirusa, również w sąsiednich krajach.
Od rozpoczęcia drugiej rundy kampanii szczepień przeciwko polio w Gazie, 14 października 2024 r., 443 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia zostało pomyślnie zaszczepionych w centralnej i południowej części Strefy Gazy. To 94% wszystkich dzieci, do których musimy dotrzeć na tym obszarze. Ponadto 358 tys. dzieci w wieku od dwóch do dziesięciu lat otrzymało suplementy witaminy A w ramach akcji mającej na celu integrację dostarczania szczepionki przeciwko polio z innymi niezbędnymi usługami zdrowotnymi dla dzieci w Gazie.
Konieczne jest jak najszybsze powstrzymanie ogniska polio, zanim więcej dzieci zostanie sparaliżowanych, a wirus polio rozprzestrzeni się dalej. Dlatego też niezbędne jest, aby kampania szczepień w północnej części Gazy była prowadzona poprzez wdrażanie przerw humanitarnych, zapewniających dostęp tam, gdzie znajdują się potrzebujące szczepień dzieci.
WHO i UNICEF wzywają wszystkie strony do zapewnienia ochrony ludności cywilnej, pracownikom służby zdrowia i infrastruktury cywilnej, takiej jak szkoły, schroniska, szpitale, oraz odnawiają swój apel o natychmiastowe zawieszenie broni.