Co łączy UNICEF, kryzys klimatyczny oraz prawa dziecka i młodych ludzi? Czy rzeczywiście zmiany klimatu bardziej dotykają dzieci i młodzież? Co myśli młode pokolenie o swojej przyszłości? Jakie ma obawy i niepokoje? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań padną podczas debaty „To nie jest klimat dla młodych ludzi…” współorganizowanej przez UNICEF Polska w ramach Igrzysk Wolności w Łodzi.
Dzieci są wyjątkowo wrażliwe na zmiany klimatyczne. Prawie połowa dzieci na świecie, około 1 miliard, jest zagrożonych wysokim ryzykiem zmian klimatycznych, a praktycznie wszystkie doświadczają w mniejszym lub większym stopniu jego skutków. Dzieci w porównaniu z dorosłymi potrzebują więcej żywności i wody na jednostkę masy ciała, są mniej zdolne do przetrwania ekstremalnych zjawisk pogodowych i bardziej podatne na toksyczne chemikalia, zmiany temperatury i choroby.
Gwałtowne zjawiska pogodowe, fale upałów, susze, powodzie, tajfuny zagrażają zdrowiu i życiu szczególnie najmłodszych obywateli świata i bezpośrednio wpływają na ich prawa. Z roku na rok lista zagrożeń związanych z postępującymi zmianami klimatu rośnie. Dlatego UNICEF podkreśla, że kryzys klimatyczny to kryzys praw dziecka i potrzebne są zdecydowane reakcje i konkretne działania, aby chronić dzieci.
Stopień rozwoju i bogactwo kraju nie gwarantują obywatelom zdrowych i bezpiecznych warunków środowiskowych do życia. Dzieci mieszkające w krajach wysokorozwiniętych także są narażone na zatrucia chemikaliami, skażenie ołowiem czy oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Potwierdzają to doniesienia tegorocznego raportu UNICEF „Miejsca i przestrzenie: Wpływ środowiska na dobrostan dzieci”.
Czy młodzież jest świadoma, że jej pokolenie najsilniej odczuje skutki zmian klimatu? Jak to wpłynie na ich życie? Jak oceniają działania podejmowane przez rządzących w celu walki z tym zjawiskiem? Czego oczekują od dorosłych oraz czy i jak chcą uczestniczyć w publicznej debacie na temat klimatu? Aby usłyszeć bezkompromisowy głos młodego pokolenia trzeba koniecznie obejrzeć debatę, która będzie transmitowana pod linkiem.
Ze strony UNICEF w debacie udział weźmie Ewa Falkowska, dyrektor ds. Advocacy. Zapraszamy!