We czwartek, 4 sierpnia, w Białymstoku prezydent miasta Tadeusz Truskolaski i koordynator UNICEF do spraw reagowania kryzysowego w Polsce Rashed Mustafa Sarwar podpisali memorandum dotyczące współpracy na rzecz dzieci-uchodźców z Ukrainy i ich rodzin. Białystok to dwunasty ośrodek miejski, z którym UNICEF podpisał porozumienie.
Przy wsparciu UNICEF miasto będzie realizować zadania z zakresu pomocy społecznej, edukacji, opieki zdrowotnej i integracji społeczności ukraińskiej i polskiej. Pomoc będzie kierowana głównie do najmłodszych ukraińskich dzieci uciekających przed wojną. W białostockich szkołach i przedszkolach uczy się już niemal tysiąc uczniów z Ukrainy, a setki młodszych dzieci pozostają pod opieką rodziców.
Władze i mieszkańcy Białegostoku pomagają osobom poszkodowanym na skutek wojny na Ukrainie od początku konfliktu. Teraz, przy wsparciu UNICEF pomoc ta będzie realizowana na jeszcze większą skalę.
Priorytetem współpracy organizacji i Białegostoku będzie wsparcie edukacyjne dzieci z Ukrainy. UNICEF podkreśla konieczność jak najszybszego powrotu najmłodszych do szkół, co ma nie tylko znaczenie edukacyjne, ale i integracyjne. Dzieci w kontaktach z rówieśnikami szybciej uczą się języka polskiego i mają choć namiastkę normalności po trudnych doświadczeniach z Ukrainy. Drugim obszarem priorytetowym będzie ochrona zdrowia, a zwłaszcza pomoc dzieciom z niepełnosprawnościami. Szczegóły programów pomocowych zostaną określone w najbliższych miesiącach.
Wśród polskich miast, z którymi UNICEF podpisał do tej pory porozumienie o współpracy są m.in.: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Rzeszów czy Lublin. W każdym z nich organizacja przekaże fundusze na realizację szeregu działań wspierających dzieci z Ukrainy.